آیا با انواع کمپرسور آشنایی دارید؟ می دانید کمپرسورهای مختلف با طراحی های خاصی که دارند برای چه مصارفی استفاده می شوند؟ با وظیفه کمپرسورها چگونه؟ کمپرسور یکی از دستگاه ها و تجهیزات بسیار کاربردی است که عملکرد خاصی دارد. این دستگاه هم اکنون در تنوع بالایی توزیع می شود برای آشنایی با انواع کمپرسور و تجربه خرید لذت بخش بهتر است ادامه مطالب را بخوانید.

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور

کمپرسورها از دستگاه های مکانیکی کاربردی هستند که در تمامی صنایع کوچک و بزرگ از آن ها استفاده می شود. این دستگاه قادر است نیروی مکش مورد نیاز مکیدن گاز مبرد از اپراتور را فراهم کند‌. فرآیند کاری این دستگاه با متراکم کردن گاز و ارسال آن به کندانسور صورت می گیرد که در این مرحله گاز به مایع تبدیل می شود. مکندگی این دستگاه گاز را از قسمت راست فشار قوی انتقال می دهد و در این صورت حجم گاز متراکم شونده به میزان جابجایی پیستون کمپرسور بستگی خواهد داشت. هم اکنون انواع کمپرسور در مدل های بسیار مختلفی طراحی شده‌اند که آن ها را برای مصارف مختلف می توان استفاده کرد برخی از انواع کمپرسورهای بسیار پرکاربرد شامل:

کمپرسور دینامیکی 

مدل های دینامیکی از پرکاربردترین انواع کمپرسورهایی هستند که برای انتقال انرژی به سیال از آن ها می‌ توان به صورت مداوم استفاده کرد. این دسته از کمپرسورها برای فشار پایین، متوسط و بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مدل های دینامیکی کمپرسورها خود در طرح های شعاعی و محوری طراحی شده‌اند که هر که از آن ها عملکرد خاصی داشته و برای مصارف مختلفی استفاده می ‌شود. معمولاً طرح ‌های کمپرسورهای دینامیکی را با نام کمپرسورهای توربینی نیز می شناسند.

این دسته از کمپرسورها در دسته بندی مدل های گریز از مرکز قرار دارد و آن ها برای انتقال با جریان ثابتی کار نمی کنند؛ بلکه توسط یک فشار ثابت از آن ها می توان استفاده نمود. این نوع کمپرسورها تحت تاثیر شرایط بیرون قرار دارند و خود در مدل های جریان شعاعی و جریان محوری طراحی شده اند.

کمپرسورهای پرکاربرد

کمپرسور دوار

از دیگر انواع کمپرسور می توان به مدل های دوار اشاره نمود. این دسته از کمپرسورها را با نام روتاری اسکرو نیز می شناسند که از دو قطعه مارپیچ تشکیل می شوند. این دو مارپیچ دوار در این کمپرسورها به یکدیگر درگیر هستند و گاز را با فشار به یک فضای کوچک انتقال می دهند. از کمپرسورهای دوار معمولاً برای عملکردهای پیوسته و برای مصارف تجاری و صنعتی می توان استفاده نمود.

این دسته از کمپرسورها هم به صورت ثابت و هم قابل حمل در مدل های مختلف طراحی شده اند و با سه تا بیش از ۱۲۰۰ اسب بخار در فشار کم متفاوت و بالا می توان از آن ها استفاده کرد.

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور

کمپرسور دیافراگمی

در میان انواع کمپرسور پرکاربرد می توان مدل های دیافراگمی را نیز نام برد. این دسته از کمپرسورها به صورت رفت و برگشتی معمولی کار می‌ کنند و از کمپرسورهای مکانیکی یا هیدرولیکی با جریان کم و فشار پایین در پمپ های خلاء استفاده می کنند‌.

کمپرسور روتاری پره ای 

مدل های روتاری پره ای یکی دیگر از انواع کمپرسور پرفروش بازار به شمار می رود‌ این دسته از کمپرسورها از تعدادی پره تشکیل می شود که در قسمت شکاف شعاعی روتور نصب می گردند. روتور با فاصله کمی در یک محفظه بزرگتر دایره ای به شکل پیچیده ای نصب می شود.

با چرخش روتور پره ها به داخل و خارج حرکت خواهند کرد و تماس خود با دیواره محفظه را حفظ می کنند. این دسته از کمپرسورها به صورت ثابت و قابل حمل در مدل های یک یا چند مرحله ای طراحی شده اند. این کمپرسورها با کمک موتور الکتریکی یا موتور احتراق داخلی کار می کنند.

بهترین کمپرسورهای قیمت مناسب

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال یک نوع پمپ خلا اسکرال است که از دو پره مارپیچی برای پمپاژ کردن یا تراکم سیالات استفاده می شود‌‌. پره این دسته از کمپرسورها به صورت مارپیچ یا اینلت ترکیبی است. این کمپرسورها در مقایسه با مدل‌های دیگر انعطاف بیشتری دارند و بی صداترین مدل به شمار می روند. همچنین در میان انواع کمپرسور مدل های اسکرال قیمت مقرون به صرفه تری دارند.

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور

کمپرسور کمکی

کمپرسورهای کمکی را می توان نمونه بسیار پر فروش این محصول برشمرد که می تواند هوای فشرده شده را تا فشار بالایی متراکم سازد‌. از این کمپرسورها بیشتر جهت جبران فشارهایی در طول خطوط لوله های تبرید که دچار افت شده اند می توان استفاده نمود. همچنین برای فشارهای بالا در فرآیندهای مهم نیز این دسته از کمپرسورها کاربرد بالایی دارند. حال اینکه تراکم در این کمپرسورها می‌ تواند یک، دو و یا سه مرحله ای باشد و خود آن ها از مدل های دینامیکی یا جابجایی طراحی شده اند.

کمپرسورهای کمکی خود در مدل های مختلفی هستند که طرح های پیستونی آن ها پرفروش ترین مدل کمپرسور کمکی به شمار می ‌رود. در این کمپرسورها توان مورد نیاز با افزایش فشار افزایش پیدا می کند.

کمپرسور تشدید کننده فشار

یکی از مطرح ترین انواع کمپرسورها مدل های تشدید کننده فشار هستند. این کمپرسورها فشار سیال را در سیال افزایش خواهند داد از این نوع کمپرسورها رل تنها جهت جریان های بسیار کم می توان استفاده کرد. زمانی که محفظه پر از هوا باشد پیستون کم فشار را بالا می برد و با وارد شدن سیال پیستون به سمت پایین انتقال داده خواهد شد و در این مرحله با فشار بالایی به بیرون رانده می گردد.

در میان انواع کمپرسور این مدل های تشدید کننده فشار سطح فروش بالایی خواهند داشت و طی یک فرآیند تناوبی تا دامته هسته فشار از پیش تنظیم شده می تواند عملکرد صحیح داشته باشند. حال اینکه از این تشدید کننده ها می توان برای متراکم ساختن هوا نیز استفاده کرد.

نتیجه

کمپرسور به عنوان قطعات بسیار مهمی است که در سیستم های سرمایشی وظیفه مهمی را ایفا می کند. این قطعه با توجه به نوع کاربرد خود در انواع مختلفی است که هم اکنون کمپرسورها توسط شرکت های بسیار زیادی در ایران و جهان طراحی می ‌شوند.

همین مسئله باعث شده با تنوع بالایی از برندهای مختلف این دستگاه در بازار مواجه باشیم. اما دسترسی به برندهای معتبر جهان و خرید آن ها به قیمت ارزان برای مشتریان اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین منظور توصیه می‌ شود از ایران برودت بهترین انواع کمپرسورها را با قیمت کاملا اقتصادی خریداری کنید. همچنین این شرکت معتبرترین کمپانی تعمیر کمپرسور در ایران است.