معرفی انواع سردخانه به منظور افزایش سطح اطلاعات کاربران می باشد. اما شما به عنوان خریداری که می خواهید بهترین سردخانه را با قیمت مناسبی بخرید در رابطه با آن اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید در ساخت سردخانه ها ظرفیت، ابعاد و مدل های بسیار مختلفی در نظر گرفته می شود. پیشرفت علم مهمترین عاملی است که باعث شده سردخانه ها امروزه در مدل های پیشرفته تر روانه بازار شوند. در ادامه به معرفی انواع سردخانه پرکاربرد با تکنولوژی ساختاری قویتر اشاره خواهیم کرد.

انواع سردخانه

انواع سردخانه

معرفی انواع سردخانه

از بی نظیر ترین و پر پرفروش ترین دستگاه های صنعتی می توان به انواع سردخانه ها اشاره نمود. سردخانه شامل یک فضای بسته ای است که دما و رطوبت آن مناسب با نوع مواد غذایی و پروتئینی کنترل می ‌شود. از این دستگاه برای انجماد و نگهداری محصولات غذایی، لبنیات، میوه جات، سبزیجات، مواد دارویی، شیمیایی و غیره می توان استفاده کرد. این سردخانه ها از دیوارها، سقف، کف، عایق و قسمت های مختلفی تشکیل می شوند که هر یک نقش مهمی را در خنک ساختن فضای داخل سردخانه ایفا می کنند.

قطعاً  نوع عایق سردخانه در اتلاف انرژی و حتی افزایش طول عمر سیستم برودتی تاثیر بسیار زیادی دارد. این دستگاه ها معمولا طی یک راندمان خاصی تحت عنوان سیکل تبرید تراکمی می توانند کار کنند. با توجه به ظرفیت برودتی آن ها را در مدل های فریونی، نوکیا و آمونیاکی می توان استفاده نمود

 در معرفی انواع سردخانه می‌ توان به مدل های مختلف آن اشاره نمود که شامل:

سردخانه بالای صفر درجه

سردخانه های بالای صفر یکی از مدل های بسیار پرکاربرد است که برای نگهداری انواع میوه جات، سبزیجات و حتی محصولات لبنیاتی از آن استفاده می کنند. این دسته از سردخانه ها حتی جهت نگهداری و حفظ کیفیت کوتاه مدت گوشت، مرغ و ماهی نیز اهمیت دارد. سردخانه های بالای صفر درجه با رنج دمای صفر تا ۴ درجه سانتیگراد کار می کنند. این رنج دمایی با توجه به نوع مواد نگهداری می تواند تنظیم شود.

معمولاً این دسته از سردخانه ها بیشترین کاربرد را در هایبرمارکت و فروشگاه های بزرگ مواد غذایی دارند. قیمت هر یک از انواع سردخانه ها بر اساس ظرفیت، برند، جنس، سطح کیفیت و دیگر مشخصات دستگاه تعیین می شود. به طور کلی هر یک از انواع سردخانه ها یا دسته بندی ها خود شامل انواع مختلفی از مدل های سردخانه هستند.

انواع سردخانه

انواع سردخانه

سردخانه های بسیار پرکاربرد

سردخانه زیر صفر درجه

در معرفی انواع سردخانه می توان به سردخانه های زیر صفر درجه اشاره کرد. این دسته از سردخانه ها را به منظور حفظ کیفیت و نگهداری مواد غذایی منجمد و یخ زده می توان استفاده نمود‌. سردخانه های زیر صفر درجه برای گوشت، ماهی، مرغ، میگو و حتی و سبزیجات خرد شده و حبوبات پخته بهترین گزینه هستند. این سردخانه ها با رنج دمایی بین ۰ تا منفی ۱۸ یا صفر تا منفی ۲۰ درجه می تواند متغیر باشد.

البته در این مدل از سردخانه ها مانند مدل‌های بالای صفر درجه می توان بسته به نوع مواد غذایی رنج دمایی آن ها را تغییر داد. برای کیفیت سرمادهی سردخانه های زیر صفر بایستی به هنگام نصب به قسمت هوابند بودن دیواره ها همچنین درب سردخانه توجه زیادی شود. از این سردخانه ها در ابعاد مختلف می توان برای نگهداری طولانی مدت از مواد غذایی منجمد استفاده کرد‌. سردخانه های زیر صفر درجه بیشترین کاربرد را در رستوران ها و فروشگاه های مواد پروتئینی همچنین کشتارگاه ها دارند.

در بین تمامی سردخانه ها این مدل ها سطح فروش بالاتری دارد و قیمت هر یک در هر مدل متفاوت خواهد بود.

تونل انجماد

مدل های تونل انجماد یکی دیگر از انواع دستگاه هایی هستند که در معرفی انواع سردخانه می‌ توان به آن ها اشاره نمود. این سردخانه ها را برای انجماد کردن گوشت پس از کشتار ماهی و میگو می توان استفاده نمود. تونل های انجماد از رشد باکتری ها و میکروارگانیسم های داخل گوشت و ماهی جلوگیری می کنند. این دستگاه با انجماد سریع باعث حفظ کیفیت و تازگی گوشت و ماهی می شود و می تواند به صورت طولانی مدت مواد غذایی نظیر گوشت و ماهی را نگهداری کنند.

این دسته از سردخانه ها معمولا با رنج دمای منفی ۳۸ تا منفی ۴۰ درجه سانتیگراد کار می کنند. سردخانه ها در مدل های تونل انجماد در ظرفیت های مختلفی طراحی می شوند.

انواع سردخانه بر اساس طراحی

سردخانه متحرک

سردخانه های متحرک یکی از انواع سردخانه هایی هستند که ثابت نخواهند بود. همانگونه که از نام این مدل سردخانه ها پیداست به صورت متحرک هستند. از این دسته از سردخانه ها برای توزیع و ارسال مواد غذایی و دارویی در شهرهای مختلف استفاده می کنند. بیشترین کاربرد را این مدل سردخانه ها در داروخانه ها و هایپرمارکت ها خواهند داشت. همچنین در ابعاد و ظرفیت های بزرگ این سردخانه های متحرک را برای واردات و صادرات مواد غذایی و دارویی به کشورهای دیگر می توان استفاده کرد. این سردخانه ها معمولاً توسط وانت بار یا کشنده های سنگین استفاده می شوند.

سرد خانه های متحرک در طرح های زیر صفر و بالای صفر درجه هستند. این مدل های متحرک مجهز به سیستم های رزرو هستند تا در صورت خرابی یکی از سیستم ها مدل دیگری بتواند سریعاً شروع به کار کند در این صورت مواد غذایی فاسد نمی شوند.

انواع سردخانه

انواع سردخانه

سردخانه کانتینری

زمانی که صحبت از معرفی انواع سردخانه می شود، می توان به مدل‌ های کانتینری اشاره کرد. این دسته از سردخانه ها مناسب نگهداری مواد غذایی در شناورها و کشتی ها هستند. از سردخانه های کانتینری که آن ها را با نام سردخانه کانکسی نیز می شناسند در رنج دمایی بالا و زیر صفر درجه می توان استفاده نمود. این سردخانه ها مناسب نگهداری هر یک از انواع مواد غذایی و دارویی قابل تغییر دما هستند.

این سردخانه ها چه در مدل های چه در مدل های بالای صفر و چه در مدل های زیر صفر به شکل یک کانکس و کانتینر در اندازه های بیست یا چهار فود هستند. برای دسترسی به بهترین انواع سردخانه بایستی به هنگام خرید به برند، نوع کاربرد و سطح کیفیت سردخانه توجه داشته باشید. همچنین می توانید از یک مرکز فروش قابل اعتماد اقدام به خرید کنید.

انواع سردخانه

انواع سردخانه

نتیجه

هدف از ارائه این مقاله معرفی انواع سردخانه است. همانگونه که مستحضرید، سردخانه ها به عنوان دستگاه های هستند که برای نگهداری و افزایش طول عمر مواد غذایی، پروتئینی، شیمیایی، دارویی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها در ظرفیت ‌های مختلفی طراحی شده اند.

پس اگر قصد خرید سردخانه دارید باید به مراکزی مراجعه داشته باشید که تنوع محصولات آن زیاد است. با دسترسی به تنوع بالایی از انواع سردخانه ها قطعاً شما می توانید انتخاب درستی انجام دهید. ایران برودت بزرگترین مجری انواع سردخانه در کشور است که همین حالا میزبان شما عزیزان خواهد بود.