آیا می دانید قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی چقدر است؟ با کمپرسور و عملکرد آن آشنایی دارید؟ یخچال ها به منظور افزایش طول عمر مواد غذایی فاسد شدنی مورد استفاده قرار می گیرند. حال اینکه جهت خنک کردن یخچال قطعات بسیار مختلفی استفاده شده است. یکی از این قطعات کمپرسور می باشد که در ادامه در رابطه با قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم.

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

یخچال یکی از لوازم الکتریکی بسیار مهم در صنایع مواد غذایی است. این دستگاه بر اساس پارامترهای بسیار زیادی تقسیم ‌بندی می ‌شود که یخچال های صنعتی یکی از پرکاربرد ترین مدل هایی هستند که خود بر اساس نوع کاربرد، ابعاد، مدل و… تنوع دارند. این یخچال ها به منظور نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

در فرایند خنک کنندگی یخچال قطعات بسیار زیادی نقش دارند که کمپرسورها یکی از مهمترین آن‌ ها به شمار می روند. کمپرسور یخچال به عنوان اصلی ترین قسمت دستگاه شناخته می شود و این نوع موتور چنین قابلیتی دارد تا گاز تبریدی را دور سیستم بگرداند و طی فرآیند خاصی سرما تولید کند.  

فناوری عملکرد کمپرسور یخچال های نسل جدید با کمپرسور های یخچال های نسل قدیمی کاملاً متفاوت است. چرا که این کمپرسورها با بهره مندی از علم روز طراحی می‌ شوند و به گونه ای طراحی شده اند تا گاز مبرد را فشرده و هول دستگاه بگرداند.

این گاز در قسمت کندانسور خنک می شود که نتیجه آن تبدیل گاز به مایع خواهد بود. کمپرسورها روی بدنه خود سه لوله دارند که یکی از آن ها مخصوص شارژ گاز، دیگری برای لوله رفت اما لوله سوم نیز تحت عنوان لوله مکش گاز استفاده می شود. قدرت خنک کنندگی یخچال ها به کمپرسور آن ها بستگی دارد. و معمولاً قدرت کمپرسور در انواع یخچال ها با یکدیگر متفاوت است.

به عنوان مثال، یخچال های صنعتی قدرت بیشتری برای خنک کردن لازم دارند و به همین سبب قدرت کمپرسورها نیز بیشتر خواهد بود. این قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی در مدل های مختلف یخچال های صنعتی متفاوت است. چرا که هر یک از این یخچال ها در مدل ها، ابعاد و طرح های گوناگون به منظور استفاده برای مراکز خاصی طراحی شده اند.

مشکلات رایج کمپرسورها

کمپرسور یکی از مهمترین قطعات و قسمت های یخچال های صنعتی محسوب می ‌شود که وظیفه اصلی را در این دستگاه ایفا می ‌کند. معمولا یخچال به منظور خنک نگه داشتن بسیاری از مواد فاسد شدنی مورد استفاده قرار می گیرد و فرایند سرد سازی و یا منجمد کردن توسط قسمتی به نام کمپرسور انجام می شود.

کمپرسورها به عنوان قطعات بسیار مهم ممکن است گاهی با خرابی های الکتریکی مواجه شود و زمانی که یک کمپرسور از کار بیفتد بی شک یخچال به خوبی سرد نمی شود.

ممکن است حتی برخلاف تولید سرما باعث ایجاد گرمای بالایی شود که نتیجه آن فاسد شدن تمامی مواد غذایی می باشد. هنگام کار کردن یخچال چنانچه صدای تق و تق شنیدید احتمال اینکه کمپرسور آسیب دیده باشد، بسیار است. کمپرسور ها با مشکلات رایج بسیار زیادی مواجه می شوند. اما دو نمونه از مشکلات اصلی کمپرسور ها عبارتند از:

آب بندی داخلی کمپرسور

آب بندی داخلی یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که ممکن است کمپرسورها با آن مواجه شوند. در واقع زمانی که آب بند ایجاد شود یک کمپرسور نمی تواند به خوبی پمپاژ کند در نتیجه فرآیند سرد سازی یا خنک سازی نیز مختل می گردد.

ممکن است روغن کمپرسور به درون سیستم خارج شده و همین امر باعث خفه شدن کمپرسور شود. ممکن است در اثر آب بندی داخلی کمپرسور گیرپاژ کند. یا بیش از حد داغ شود که همین داغ شدن بیش از حد باعث تولید گرمای زیادی خواهد شد.

در بسیاری از مواقع نیز آب بندی های بسیار جدی باعث سوختن کمپرسور می شود که در چنین حالتی دیگر نباید انتظار قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی را داشت.

گیرپاژ کمپرسور

گیرپاژ کمپرسور دیگر مشکل رایجی است که در اکثر مواقع اتفاق میافتد. در چنین حالتی سر و صدای زیادی ایجاد می شود؛ چرا که فعالیت کمپرسور ضعیف شده و رله در تلاش است تا دستگاه را راه اندازی کند.

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

چگونگی تشخیص قدرت کمپرسور یخچال

میزان قدرت کمپرسور در یخچال رقمی است که میزان عملکرد سرمادهی یخچال را تعیین می کند. این میزان قدرت معمولاً روی برچسب تمامی موتور یخچال ها درج می گردد. حتی توان الکتریکی موتور که بر حسب وات و توان مکانیکی بر حسب اسب بخار است نیز روی بدنه موتور وجود دارد. بررسی کردن تمامی مشخصات حک شده روی بدنه موتور می ‌تواند توان آن را به دست آورد، حال اینکه قدرت کمپرسور در تمامی انواع یخچال های صنعتی متفاوت خواهد بود.

چرا که هر یک از یخچال ها با ظرفیت ها و ابعاد مختلفی طراحی می ‌شوند و به میزانی که نیاز به تولید سرما و خنک کنندگی داشته باشند به همان اندازه نیز قدرت جهت عملکرد خود نیاز خواهند داشت. حال اینکه به همان اندازه یخچال برای خنک کردن نیاز به توان بالایی داشته باشد، بایستی از یک موتور با قدرت مشابه استفاده کرد. این قدرت بر اساس استانداردها طراحی می‌ شود و با توجه به یک کد مشخصی تعیین می گردد.

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از مهمترین آن ها همان ظرفیت می باشد. این قدرت توسط روش های مختلفی می تواند بررسی شود و برای تست قدرت میزان کمپرسور ابتدا توان آن را هنگام فعالیت یخچال بایستی مورد بررسی قرار دهیم.

شما می توانید با کمک یک اهم متر قدرت کمپرسور را مشخص کنید و هنگامی که یخچال خاموش است بایستی مقاومت دو طرف سیم کمپرسور را بررسی کرده و در نتیجه عدد مورد نظر میزان قدرت کمپرسور است. می ‌توان از طریق تست مستقیم و تست جریان قدرت کمپرسور که همان جریان عبوری از موتور است نیز اقدام به تشخیص میزان قدرت کمپرسور یخچال کرد.

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی

انواع قدرت یخچال

قدرت کمپرسور میزان نیرویی است که به یخچال کمک می کند تا میزان سرمایه لازم را تولید کند. حال اینکه یخچال های صنعتی انواع مدل های بسیار مختلفی دارند که کمپرسور هر یک از آن ها بر اساس قدرت متفاوت می ‌باشد. چرا که هر ظرفیت از یخچال به یک نوع کمپرسور با قدرت خاصی نیاز است.

بسیاری از افراد می خواهند کمپرس قدرت کمپرسور را خود به دست آورد. و برای این کار بایستی تمامی اطلاعات فنی روی بدنه کمپرسور را با دقت مشاهده کنید. تمامی این اطلاعات توسط شرکت تولید کننده روی بدنه کمپرسور درج می گردد و این اطلاعات نظیر قدرت، توان موتور، میزان ظرفیت، حجم روغن، مدل موتور و غیره می باشد.

حتی قدرت کمپرسور نیز که بر حسب وات تعیین می گردد روی این قسمت درج شده است. در بسیاری از مواقع این رقم بر حسب اسب بخار روی بدنه کمپرسور و یا حتی موتور درج می شود.

این اعداد که بر حسب اسب بخار هستند، توان و قدرت مکانیکی یخچال های صنعتی را نمایش می دهند و با توجه به جدول استاندارد تعیین شده اند. این قدرت موتور به دو صورت مکانیکی و الکتریکی بررسی می شود که در قدرت الکتریکی معمولاً موتور ظرفیت اسمی یخچال اما در قدرت مکانیکی ظرفیت و کاربرد موتور یخچال باز می شود.

این دو قدرت متفاوت به معنای میزان ظرفیت دستگاه هستند و معمولاً در اندازه و حتی سایز موتور و چگونگی سیم پیچی آن با یکدیگر متفاوت خواهد بود. دلیل تنوع موتور یخچال های صنعتی نیز به سبب ظرفیت متفاوت و همچنین میزان قدرت های لازم جهت عملکرد دستگاه است. قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی به ظرفیت هر یک از یخچال ها بستگی دارد.

نتیجه

قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی قدرتی است که برای خنک کردن یخچال مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور به عنوان یکی از قطعات مهم یخچال و به عنوان قلب آن شناخته می شود. این قطعه در فرایند خنک کردن هوای داخل یخچال فعالیت بسیار زیادی دارد، حال این که کمپرسور یخچال های مختلف بر اساس میزان ظرفیتی که دارند متفاوت خواهند بود. چرا که هر یک از یخچال ها با ظرفیت خاص به یک کمپرسور با قدرت خاص جهت خنک کردن یخچال نیاز دارند.

قدرت هر یک از کمپرسورها روی بدنه آن ها درج می گردد و قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی در انواع مدل های مختلف متفاوت خواهد بود. برای خرید بهترین کمپرسور یخچال صنعتی و یا تهیه انواع یخچال های صنعتی درجه یک بهتر است با کارشناس فروش مجموعه ایران برودت تماس حاصل فرمایید. این شرکت بهترین انواع یخچال های صنعتی را با کیفیت عالی و قیمت مناسب توزیع می کند.