آیا با تعمیر یخچال صنعتی آشنا هستید؟ می دانید یخچال ها با چه مشکلاتی می توانند مواجه شوند‌؟ یخچال جزو مهمترین دستگاه هایی است که حتی اگر با کیفیت بالایی نیز آن را خریداری کرده باشید. و نکات مهم نگهداری از آن را نیز بدانید تحت تاثیر شرایط مختلفی ممکن است دچار خرابی هایی باشد. مشکلات موجود در یخچال ها بسیارند، برای آشنایی با برخی از آن ها و حتی چگونگی تعمیر یخچال صنعتی ادامه متن را بخوانید.

تعمیر یخچال صنعتی

یخچال های صنعتی به عنوان پرکاربردترین و مهمترین محصول مورد استفاده در مراکز صنعتی تنوع بسیار زیادی دارد. این محصول به منظور حفظ و نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اگر کیفیت خرید یخچال های صنعتی خوب هستند. باز هم تحت شرایط مختلفی که ممکن است عدم نگهداری صحیح مهم ترین عامل آسیب زننده باشد، آسیب ببینند.

یکی از مهمترین دغدغه های صاحبان این یخچال ها آسیب رسیدن به آن ها است. چرا که یخچال های صنعتی دارای قیمت بالایی هستند و چنانچه صدمه ببینند، بایستی هزینه زیادی را نیز در قبال خرید مجدد آن پرداخت نمود. از طرفی تعمیرات آن ها نیز در برگیرنده هزینه های بالایی می باشد. یخچال ها خود به عنوان پرکاربرد ترین دستگاه مورد استفاده در تمامی صنایع غذایی، صنعتی، دارویی و غیره هستند و تنوع بسیار زیادی دارند.

برای تعمیر یخچال صنعتی ابتدا بایستی با مفهوم و تعریف این یخچال ها به خوبی آشنا شوید، چرا که یخچال های بسیار زیادی هم اکنون در بازار وجود دارند. که برای مصارف مختلف طراحی شده اند. اما یخچال های صنعتی جزو نمونه هایی هستند که برای حفظ و نگهداری مواد غذایی بسیاری آن ها را طراحی می ‌کنند. و مناسب استفاده برای مراکز فروشگاهی سوپرمارکت هاپر مارکت، آشپزخانه ،ها رستوران ها، تالار و غیره هستند.

یخچال ها بر اساس مدل های مختلف شامل مدل صندوقی، ایستاده، خوابیده و همچنین طرح، ابعاد، جنس، رنگ و برند تقسیم ‌بندی های بسیاری دارند. که قطعاً روش تعمیر یخچال صنعتی در مدل های مختلف آن به ساختار و مدل یخچال بستگی خواهد داشت. بدین منظور لازم است تا ابتدا با تک تک انواع یخچال های صنعتی به خوبی آشنا شوید. چرا که با شناخت کافی شما می توانید درباره کلیه مشخصات و قسمتهای مختلف یخچال آشنایی پیدا کنیم در نتیجه با شناخت کامل تر اقدامات لازم را جهت تعمیر انجام دهید.

مهمترین مشکلات یخچال های صنعتی

همانگونه که اشاره شد یخچال صنعتی به عنوان یخچال های پر کاربردی هستند. که در تمامی مراکز فروشگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این یخچال ها تنوع بسیار زیادی دارند که برخی از قطعات بسیار مهم و کاربردی در تمامی آن ها مشابه است. و یک عملکرد خاص را دارند. به همین منظور می ‌توان گفت که بسیاری از خرابی های اصلی یخچال های صنعتی در مدل های مختلف با یکدیگر یکسان است.

تعمیر یخچال صنعتی نیز زمانی صورت می ‌گیرد که در صورت خرابی شما ابتدا به دنبال منشاء خرابی رفته و در نتیجه با پیدا کردن این منشاء با بهترین راهکار بتوانید اقدام به برطرف نمودن مشکل کنید. این نکته را در نظر داشته باشید، چنانچه هزینه تعمیر یخچال بیشتر از هزینه خرید آن بود هرگز اقدام به تعمیر نکنید. چرا که قطعاً خرید اقتصادی تر خواهد بود. برخی از مشکلات رایج در تمامی یخچال های صنعتی عبارتند از:

  • ممکن است کمپرسور که قسمت اصلی یخچال شناخته می شود هیچ گونه سرمایی تولید نکند. حتی گاهی موتور نیز شروع به کار می کند. اما سرمایی از آن حاصل نخواهد شد. در این صورت قطعا میزان گاز مدار کاهش پیدا کرده و یا حتی گاز یخچال کم است. گاهی تحت شرایط دیگری فن کندانسور یخچال شاید آسیب دیده باشد. حتی در بسیاری از مواقع کمپرسور قابلیت جابجا نمودن گاز را ندارد. برای تعمیر یخچال صنعتی در صورت نبود سرما بهتر است این سه مشکل را مورد بررسی قرار دهید.
  • گاهی موتور یخچال های صنعتی با مشکل مهم مواجه می‌ شود. ممکن است این موتور ها به صورت مداوم فعالیت نکنند و پس از چند دقیقه کار کردن مجدد خاموش شوند. در چنین حالتی خازن ها با مشکل مواجه شده اند و شما می توانید با تعویض خازن باعث برطرف نمودن مشکل روشن خاموش شدن موتور یخچال شوید. گاهی افزایش آمپر مصرفی و کمپرسور اورلود شده آسیب دیده اند. که در این صورت نیز بایستی اقدام به تعمیر یخچال صنعتی و تعویض کمپرسور کرد.
تعمیر یخچال صنعتی

تعمیر یخچال صنعتی

مهمترین عوامل خرابی یخچال ها

  • تنظیم نبودن ترموستات های دیجیتالی و حتی آنالوگ نیز از مهمترین مسائلی هستند. که باعث بروز برخی از خرابی ها می شوند‌. شما می توانید دمای فریزر های صنعتی را بین ۵ تا ۴ درجه زیر صفر تنظیم کنید.
  • از مهمترین مشکلات یخچال های صنعتی سوختن موتور است. موتور ممکن است تحت شرایط بسیار زیادی آسیب ببیند. به عنوان مثال، بالا بودن دمای موتور یکی از مهمترین پارامتر هایی است. که عایق سیم پیچ موتور را از بین می برد و باعث اتصال سیم می شود. حتی روغن کمپرسور از دیگر مواردی است که به شدت موتور را تحت تنش قرار می دهد و در بسیاری از مواقع گرفتگی فیلتر درایور و مسدود شدن مسیر مبرد باعث فشار بسیار زیادی به موتور یخچال خواهد شد. اما رایج ترین مشکلی که همه ما با آن آشنایی داریم، نوسانات برق و شوک های الکتریکی هستند که موتور لوازم الکتریکی مخصوصا یخچال های به صورت مداوم به برق متصل هستند را صدمه می زنند.
  • یکی از رایج ترین مشکلاتی که در آن بایستی اقدام به تعمیر یخچال صنعتی نمود، یخ زدن یخچال های صنعتی است. در چنین حالتی می توان گفت که گاز دستگاه به شدت کاهش پیدا کرده و حتی ترموستات نیز می ‌تواند با مشکلاتی مواجه شود که عملکرد خوبی از خود نشان ندهد. در بسیاری از مواقع اگر مواد غذایی داخل یخچال نزدیک اپارات اور باشد باعث چنین حالتی شود. پس از یافتن مشکل می توانید اقدام به تعمیر یخچال صنعتی کنید.
  • خرابی چراغ ها رایج ترین مشکل یخچال های صنعتی است که البته یک مشکل خیلی جدی و مسئله سازی نیست. و تنها روشنایی داخلی یخچال از بین می رود. شما می توانید تعمیر یخچال صنعتی در قسمت لامپ های ال ای دی را خود به راحتی انجام دهید. تعویض این چراغ ها کار بسیار ساده ‌ای است و شما بر اساس دستورالعمل های شرکت مربوطه از ال ای دی های مخصوص برای یخچال استفاده کنید.

عامل اصلی جلوگیری از خرابی یخچال های صنعتی

یخچال های صنعتی را می توان به عنوان یکی از مهمترین وسایل کاربردی در مراکز صنعتی و فروشگاه ها بر شمرد. این محصولات دارای قیمت بالایی هستند و چه بسا این که با وجود قیمت های نجومی کنونی و مشکلات اقتصادی قطعاً روزبه روز نیز بر قیمت ها افزوده می شود. در رابطه با یخچال های صنعتی، نگهداری صحیح آن ها اهمیت بسیار بالایی دارد. البته در وهله اول خرید یخچال با کیفیت جزو مهمترین پارامتر افزایش طول عمر آن است.

اما نگهداری صحیح نیز تا حدودی طول عمر یخچال ها را افزایش می دهد اما شرایط بسیار زیادی هستند. که می تواند باعث آسیب زدن به قسمت های اصلی یخچال های صنعتی یا تجاری شوند‌. شما با رعایت نکات و این موارد می توانید مانع از بروز مشکلات خرابی یخچال ها شوید که یکی از اصلی ترین نکات مهم نگهداری یخچال، تنظیم قابلیت های مختلف آن همانند دمای یخچال است.

شما بایستی فضای داخلی یخچال را هر چند وقت یک بار به خوبی تمیز کنید. حتی تمیز کردن قسمت های خارجی روی بدنه موتور کمپرسور و غیره جزو مهمترین اقداماتی است که باعث پیشگیری از بسیاری حوادث می شود. یکی از نکات بسیار مهمی که اکثر ما به آن توجه داریم، چگونگی چیدمان مواد غذایی در داخل یخچال است، شما بایستی به اندازه ظرفیت یخچال داخل آن را پر کنید. همچنین چیدمان بایستی به گونه ای باشد که مانع ورود هوای سرد و گستردگی آن در قسمت های مختلف یخچال نشود.

اگر می خواهید طول عمر یخچال را افزایش دهید، هرگز بدون اینکه هیچ ضرورتی درب یخچال را باز نکنید. چرا که هوای گرم بیرون وارد قسمت داخلی یخچال می شود. در نتیجه کمپرسور برای سرد کردن هوای وارد شده مجدداً خاموش و روشن می شود که این امر می ‌تواند به این قسمت آسیب برساند. در غیر این صورت و عدم رعایت نکات مهم باید برای تعمیر صنعتی شما باید هزینه بالایی را پرداخت کنید.

تعمیر یخچال صنعتی

تعمیر یخچال صنعتی

نتیجه

یکی از مهمترین لوازم کاربردی در خانه و حتی فروشگاه ها و مراکز صنعتی یخچال ها هستند. این دستگاه ها را به منظور افزایش طول عمر مواد غذایی فاسد شدنی مورد استفاده قرار می دهند. یخچال های صنعتی انواع مختلفی دارند و چگونگی نگهداری آن ها و همچنین خرید یخچال با کیفیت اهمیت بسیار زیادی در طول عمر بالای آن دارد. برای اینکه یخچال عملکرد خوبی داشته باشد و حتی در طولانی مدت به خوبی کار کند، بهتر است تمامی نکات مهم نگهداری از آن را بدانید.

تحت تاثیر بسیاری از شرایط ممکن است یخچال ها نیز آسیب ببیند، قبل از تعمیر یخچال صنعتی بهتر است ابتدا مشکل مربوطه را بیابید. توجه داشته باشید که تعمیر نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد که برای این کار بهتر است از پرسنل با تجربه کمک بگیرید‌ ایران برودت بهترین مرکز فروش انواع یخچال فروشگاهی و صنعتی است. که می ‌تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.