امروزه با پیشرفت علم شاهد ظهور تجهیزات و قطعات بسیار مختلف در صنایع هستیم. با ظهور این تجهیزات پیشرفته سرعت عملکرد دستگاه ‌ها، ماشین آلات و همچنین فرآیند کاری صنایع نیز روز به روز بیشتر و پیشرفته تر می شود. یکی از این سیستم های بسیار پیشرفته اویل سپراتور است. اویل سپراتور خود متشکل از قسمت های بسیار مختلفی هستند که هر یک نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. در واقع اویل سپراتور یک نوع جدا کننده روغن است.

اویل سپراتور

اویل سپراتور

به طور کلی در پاسخ سوال اویل سپراتور چیست می توان در یک جمله آن را به عنوان جدا کننده روغن برشمرد که در سیکل تبرید نقش مهمی ایفا می کند. این قطعه نیز جهت کاربردهای مختلف در انواع متنوع طراحی شده است. همانگونه که مستحضرید، با استفاده از روغن کمپرسور عملکرد آن با روان شدن قطعات داخلی بهبود می یابد. همین روغن می ‌تواند در سیستم های تبریدی مشکلاتی را ایجاد کند.

در واقع با ورود روغن به خطوط لوله ممکن است با سیال مبرد مخلوط شده و روی عملکرد آن تاثیر بگذارند. اما اویل سپراتور در فرآیند تبریدی مانع از این کار شده و با جداسازی روغن از سیال مبرد آن را به کمپرسور باز می گرداند. این جداساز پس از کمپرسور در نزدیکی این قطعه تعبیه شده است.

حال اینکه سپراتور را به صورت عمودی در نزدیکی کمپرسور نصب می کند. و به عنوان یک جداساز فیزیکی عملکرد مخصوصی دارد. استفاده از این جداسازها باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و همچنین انرژی می شود. و برای کنترل عملکرد و کیفیت عملکرد آن ها از یک رسیور پس از خروجی روغن از آن استفاده خواهند کرد. هنگام خرید سپراتور به این نکته توجه داشته باشید که قطر لوله ورودی آن بایستی حتما با قطر لوله خروجی کمپرسور به یک اندازه باشد.

مزایا اویل سپراتور

همانگونه که اشاره شد، اویل سپراتورها یک نوع جداسازی ذرات روغن از سیال مبرد هستند که در سیستم های مختلفی از آن ها استفاده می کنند. این جداسازها بایستی متناسب با کمپرسور انتخاب شوند. این قطعه در ورودی مخزن خود مجهز به قطعه ای است که مخلوط گاز و روغن در اثر برخورد به آن از یکدیگر جدا شده و در قسمت پایین سپراتور جمع می گردد.

اویل سپراتور

در جواب اینکه سپراتور چیست اشاره شد که نوعی جدا کننده روغن است اما دلیل استفاده از این دستگاه به سبب عملکرد خاصی است که در سیستم های مختلف از آن بهره میبریم. این دستگاه پیشرفته در صنایع نقش مهمی را ایفا می ‌کند و با پیشرفت علم نسل‌ های جدید آن پیشرفته تر و با قابلیت بهتری روانه بازار می شود.

  • استفاده از این قطعه عملکرد و طول عمر کمپرسور را به شدت افزایش می دهد
  • با استفاده از اویل سپراتور ارتعاشات و صدای عملکرد کمپرسور کاهش پیدا می کنند.
  • این قطعه باعث صرفه جویی انرژی و در نتیجه هزینه های کلی می شود.
  • اویل سپراتور بازدهی و عملکرد سیستم را افزایش می دهد و در نتیجه انتقال حرارت کاهش پیدا می کنند.